Agra-Trac maakt debuut in de praktijk

Vorig jaar maakte de Agra-Trac van Graafstra Machinebouw in Oosterwolde zijn eerste rondjes in het veld. Dit jaar wordt het eerste exemplaar van de hybride werktuigendrager zoveel mogelijk in de praktijk ingezet.
De Agra-Trac is primair bedoeld voor zaai- en verzorgingswerk. Het voertuig wordt aangedreven door een 60 pk driecilinder Perkins motor. Dat is een hybride aandrijving: de motor drijft een generator aan die de elektrische wielmotoren voedt. Die keuze is gemaakt uit oogpunt van rendement, hoog koppel vanuit stilstand en omdat elektromotoren makkelijk regelbaar zijn. Het voertuig heeft permanente vierwielaandrijving waarbij alle vier de wielen gelijke tractie hebben. Een soort van permanent sperdifferentieel dus. Bij een stuurbeweging wordt de aandrijving aangepast om een differentieel werking te krijgen. Een bijzonderheid van de Agra-Trac is zijn traploze spoorbreedte verstelling. Die is variabel tussen 1,80 en 4,60 meter spoorbreedte. Spoorstangen ontbreken. Ook hier zorgt het meten van de stand van de wielen dat de wielen bij het wisselen van spoorbreedte toch blijven sporen.
Veel vrije ruimte
De vrije ruimte onder het hoofdframe is twee meter waardoor de Agra-Trac ook geschikt is voor werk in de boomteelt. Omdat de wielen 180 graden kunnen draaien kan het voertuig ook overdwars rijden. Dan is de spoorbreedte vast op 3,50 meter. Graafstra voorziet dat die configuratie toepassing met name in de boomteelt kan krijgen. Leeg weegt de Agra-Trac rond 5 ton. De prijsindicatie is om en nabij €160.000.

De bestuurder heeft veel zicht op het werk. Rechts het digitale dashboard/boordcomuter voor de belangrijkste instellingen. Rijden en bedienen van de hydraulische functie doe je met de joystick. De knoppen zijn vrij programmeerbaar.

De Agra-Trac kan ook overdwars rijden. Een toepassing die mogelijkheden heeft met name in de boomteelt, maar ook erg handig voor het aan- en afkoppelen van werktuigen onder het frame.

Het rijden is elektrisch, maar de motor drijft ook een hydrauliekpomp aan. Voor externe functies als cilinders of hydromotoren, maar ook voor de hefinrichting. Uitgangspunt is dat de Agra-Trac met standaard werktuigen kan werken.
Door op “Plaats reactie” te klikken ga ik akkoord met
de gebruikersvoorwaarden en de Privacy Policy.